2. letecká základňa Piešťany (zabezpečujúci útvar) vznikla oficiálne koncom októbra 1992. Dňa 1.1.1993 sa 4. letka velenia a prieskumu premenovala na Vrtuľníkovú letku 2. zmiešaného leteckého pluku 2. leteckej základne, veliteľstva letectva a PVO Armády SR a neskôr sa z nej stala 2. vrtuľníková letka, 32. dopravného krídla, 32. leteckej základne v Piešťanoch.

Veliteľ pplk. Ján Hornák, neskôr nominovaný na veliteľa 32. leteckého krídla; mjr. Štefan Mihály (1993 záloha) a na záver od 1. 8. 1993 pplk. Marián Vlček až do zrušenia 2. vrtuľníkovej letky 30. 9. 1995.

4.1.1993. Veľká sláva. Nástup dopravného pluku, kde vystúpil mjr. Švec (bývalý poslanec federálneho zhromaždenia). Predniesol vtedy slávnu vetu „ Bol to tento prst pri hlasovaní o rozdelení republiky a začala sa nová doba samostatného Slovenska“. Viac ako 90 % ľudí vyjadrilo svoj nesúhlas. Tento výrok zhodnotia historici za 30 rokov, ak na to dostanú odvahu.

Potom sa začali diať divné veci. Neboli byty, veľa odborníkov znechutene odišlo do civilu alebo sa vrátili naspäť do Čiech. Do ich funkcií sa dostali ľudia, ktorí mali blízko k Slovenskej národnej strane. Bývalí príslušníci zo školského pluku zastávali teóriu: „Nechajte nám leteckú techniku a my si už poradíme, my nepotrebujeme, aby nás školili janičiari (Slováci, ktorí prišli z Čiech).

Vrtuľníky:
Mi-17 0807 Z2, 0808 Z2, 0824 (TP 1000 hod Praha Kbely), 0841, 0842, 0843.
Mi-8P 0210, Mi-8S 2838, Mi-8S11 0837, Mi 8T 1132, 1932, 2032, 3932 (GO Praha Kbely), Mi-8PPA 7520.
Mi-2 8746, 5434, 0716, 7737 (GO LOK Praha Kbely).
V januári 1993 odlet Mi-17 0812, 0844, 0845, 0846, 0847. Boli odovzdané 3. letke 4. vrtuľníkového pluku na letisku Prešov.

Táto stránka je pripravená v spolupráci s českým portálom o helikoptérach www.vrtulnik.cz


Komentáre

  1. Ján Vágner

    Dobrý deň,
    vo Vami uvedenom článku „2. letecká základňa Piešťany“ ako aj „32. letecká základňa Piešťany“ sú nepresnosti. Veliteľom letky nebol pplk. Marián Vlček tak ako sa uvádza. Pán Vlček bol veliteľom odlučenej letky v Trenčine.
    Tak ako sa uvádza 1. veliteľom vrtuľníkovej letky bol Janko Hornák, potom Štefan Mihály a od 1.8. 1993 som túto funkciu vykonával ja až do jej zrušenia 30.9. 1995. Následne od 1.10. 1995 boli vrtuľníky (teda len korzo) premiestnené do Trenčína kde ako 2. vrtuľníkový roj (2. vrr) dopravnej letky pokračoval až do zrušenia 31.12. 2000. Od 1.1. 2001 bol 2. vrr opäť premiestnený do Piešťan kde bol 30.9. 2001 zrušený spolu s 32. Leteckou základňou.
    (od 1.5.1993 3. vrlt, 2. LZ Piešťany do 31.12. 1994; 1.5.1995 2. vrlt, 32. LZ Piešťany do 30.9. 1995; od 1.10. 1995 2. vrr, dopravná letka Trenčín, 32. LZ Piešťany do 31.12. 2000; 31.12. 2000 2. vrr, 32. LZ do 30.9. 2001)
    V prípade, že mate záujem o detaily som pripravený pomôcť.
    S pozdravom
    Ján Vágner

  2. Jozef

    Dobrý deň, p. Vagner. Som tiež jedným z tých čo sa v roku 1993 vrátili z Piešťan do Čiech. Po tých rokoch si neviem spomenúť ako sa volal náčelník štábu LZ mjr. Ing. Stanislav ……..? a kde skončil a ako sa darí Jankovi Hornákovi. Robil som mu chvíľu NŠ, rád by som ho pozdravil.
    Ďakujem !

Pridaj komentár